- Details
Jakie są rodzaje powierzchni stalowych i ich zastosowanie?
Stal towarzyszy nam niemalże w każdym aspekcie życia. Wykorzystywana jest w budownictwie, przemyśle samochodowym, narzędziowym. Bez stali nie mogłaby się też obyć kolej, przemysł morski oraz wszystkie gałęzie przemysłu oparte na pracy maszyn. W życiu codziennym stal spotykamy, chociażby w każdej kuchni, gdzie nie brakuje sztućców wykonanych w większości ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o skład, stal jest stopem żelaza z węglem. Poznajmy więc rodzaje powierzchni stalowych.
Jakie są rodzaje powierzchni stalowych i ich zastosowanie
Mnogość zastosowań stali i różnorodność produktów, które są z niej wykonywane, powoduje, że pojawia się konieczność odpowiedniej obróbki jej powierzchni. Powierzchnia poddana odpowiednim zabiegom zyskuje pożądany połysk i właściwości. Najczęściej stal poddaje się obróbce mechanicznej, rzadziej elektrochemicznej.
Ze względu na rodzaj powierzchni możemy wyróżnić następujące rodzaje stali:
- stal zimnowalcowana – wyróżnia się niewielką grubością i wysoką jakością. Ma gładką powierzchnię i można poddać ją szlifowaniu oraz polerowaniu. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym i elektrotechnicznym. Walcowanie na zimno sprawia, że materiał jest twardszy, mocniejszy i wytrzymały na rozciąganie;
- stal walcowana na ciepło – nadaje się przede wszystkim do dalszej obróbki. Ponadto jest to metoda tańsza niż walcowanie na zimno – wynika to z mniejszego zużycia energii przy jego stosowaniu ;
- stal umocniona przez zgniot – umocnienie materiału jest otrzymywane przez walcowanie na zimno bez końcowej operacji wyżarzania.
Oferta produktów stalowych jest bardzo szeroka. Wśród produktów z tego materiału są taśmy sprężynowe, folie stalowe, druty i taśmy nierdzewne. Produkty ze stali mają szerokie zastosowanie ze względu na właściwości mechanicznych, które można uzyskać w wyniku odpowiedniego rodzaju obróbki plastycznej. Dzięki różnorodności gatunków i rodzajów powierzchni stal spełniała i spełnia nadal wiele wymagań zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym.