- Details
Zastosowanie, charakterystyka i podział prętów żebrowanych
Wśród wielu wyrobów hutniczych jednymi z najczęściej zamawianych są niewątpliwie pręty żebrowane. Produkuje się je z tzw. stali zbrojeniowej. Z prętów wykonuje się różnorodne konstrukcje, takie jak kratownice, balustrady, czy ogrodzenia. Jednak przede wszystkim używa się ich do zbrojenia betonu. Zobacz, co jeszcze warto o nich widzieć.
Charakterystyka prętów żebrowanych
Pręty żebrowane zazwyczaj są intensywnie eksploatowane. Dlatego producenci dążą do tego, były jak najtrwalsze. Pręty żebrowane są bardzo twarde i odporne na odkształcenia. Świetnie znoszą działanie różnorodnych warunków atmosferycznych i pozostają stabilne wymiarowo. Ponieważ wykonuje się je ze stali nierdzewnej, pozostają odporne na deszcze i mrozy – nie uszkadza ich również promieniowanie UV. Do tego należy wspomnieć o ich odporności na działanie mikroorganizmów i dużą wytrzymałość ogniową.
Zastosowanie prętów
Jak już zostało wspomniane, pręty żebrowane wykorzystuje się do zbrojenia betonu. Najczęściej używa się ich na budowach do zbrojenia stropów, ścian fundamentowych, ław, schodów i balkonów. Pręty używane do zbrojeń muszą posiadać odpowiednie atesty, samo zbrojenie zaś powinno być wykonane na podstawie rysunku technicznego przygotowanego przez specjalistę. Żebrowanie na pręcie zwiększa przyczepność betonu, dzięki czemu cała konstrukcja staje się bardziej wytrzymała.
Dlaczego beton trzeba zbroić?
Uzbrojenie w betonie sprawia, że staje się on sztywniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia – pręty przejmują wszelkie naprężenia rozciągające. Są one dostępne w kilku klasach wytrzymałości. Klasę prętów zawsze dobiera się do charakterystyki konstrukcji, która ma powstać z ich użyciem. W przypadku prętów żebrowanych wyróżnia się klasy A-II (do zbrojeń nośnych), A-III (do głównych elementów konstrukcji) oraz A-IIIN (do głównych elementów konstrukcji o podwyższonej wytrzymałości). Co ważne pręty żebrowane mogą mieć też różny przekrój, np. okrągły, sześciokątny, kwadratowy itp. Pręty do zbrojenia dobiera się też pod względem gatunki stali, z jakiego zostały wykonane.