- Details
Jakie cechy i zastosowanie ma stal głęboko i płytko hartująca?
Stal węglowa, jedna ze stali narzędziowych, to uniwersalny materiał do produkcji wielu przedmiotów, które muszą być bardzo twarde i wytrzymałe. Stal tego rodzaju wyróżnia się drobnoziarnistą strukturą, wysoką twardością i niskim kosztem produkcji, dzięki czemu jest bardzo szeroko rozpowszechniona. Jej przeznaczeniem jest tzw. praca na zimno. Nie jest odporna na wysokie temperatury, w których traci swoje właściwości.
Aby stal osiągała wymagane parametry, musi przejść proces hartowania. Polega on na nagrzaniu stali do bardzo wysokiej temperatury (kilkuset stopni Celsjusza) i gwałtownym schłodzeniu jej po określonym czasie. To pozwala na przebudowę wewnętrznej struktury stali i zachowanie jej na stałe. Stal po hartowaniu jest twardsza, odporna na ścieranie i bardziej sprężysta.
Charakterystyka stali płytko i głęboko hartującej
Stale narzędziowe węglowe dzielą się na płytko i głęboko hartujące. Mają stosunkowo niewielką zawartość dodatków stopowych. To, co je różni, to zawartość poszczególnych pierwiastków, które nadają stalom określone cechy. Przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat obu rodzajów stali narzędziowej.
Tzw. stal płytko hartująca to materiał idealny do produkcji narzędzi o średnicy mniejszej niż 2 cm. Zachowuje ciągliwość rdzenia i dobrze znosi wstrząsy oraz uderzenia. Dlatego wykorzystuje się ją do wyrobu takich przedmiotów jak pilniki, noże, znaczniki, przecinaki, stemple, młotki itd., a więc głównie narzędzi do obróbki drewna.
Stal głęboko hartująca z kolei służy do produkcji o wiele większych gabarytowo narzędzi i ich elementów. W procesie hartowania jest jej nadawana duża twardość i wytrzymałość, ale zostaje zachowany ciągliwy rdzeń, co chroni wykonane z niej elementy przed skutkami wstrząsów – choć nie tak skutecznie jak w przypadku stali płytko hartującej.
W sklepie HAX-INOX posiadamy wiele rodzajów stali, nie tylko narzędziowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!