Produkty, jakie wykonuje się ze stopu niklu i tytanu
Nitinol należy do grupy stopów metalicznych. To wyjątkowy zbiór tworzyw, które otrzymuje się poprzez stapianie wybranych składników. Nitinol to tworzywo, które powstało na skutek zmieszania niklu i tytanu. Za jego unikalną strukturę odpowiedzialne jest 53-57% połączenie twardego i ciągliwego niklu z wytrzymałym mechanicznie i odpornym na korozję tytanem. Stop niklu i metalu cieszy się największą popularnością w dziedzinie techniki, ale z powodzeniem wykorzystywany jest także w medycynie.
Stop niklu i tytanu – materiał inteligentny
Stop niklu i tytanu jest słusznie nazywany materiałem inteligentnym. Oznacza to, że ulega on zmianie swoich właściwości w sposób kontrolowany w odpowiedzi na bodziec, jakiemu jest poddawany. Do procesów, jakim poddać można poddać nitinol, należą między innymi elektrostrykcji, magnetostrykcji czy też zjawisko piezoelektryczne.
Stop niklu i metalu to materiał charakteryzujący się pseudosprężystością. Nitinol odznacza się również rzadko spotykaną i innowacyjną w technice pamięcią kształtu. Jest to prawidłowość, która polega na odkształceniu materiału przy odpowiedniej temperaturze, a następnie poddaniu go kolejnej obróbce termicznej. Proces ten ma na celu przywrócenie pierwotnej formy tego stopu.
Produkty wytwarzane ze stopu niklu i tytanu
Do materiałów wytwarzanych ze stopu niklu i tytanu zalicza się nie tylko rury, pręty wypałki czy szeroko pojętą armaturę armatury. Nitinol wykorzystuje się także w tworzeniu różnego rodzaju sprężyn, mechanizmów zabawek, a nawet jako napęd mikrorobotów. Stop niklu i tytanu jest także materiałem, który wykorzystuje się w blacharstwie. Jego nieskrywaną zaletą jest możliwość stworzenia formy o dowolnym wymiarze i rozmiarze.
Na uwagę zasługuje również fakt wykorzystania stopu niklu i tytanu w medycynie. Nitinol największą popularnością cieszy się w dziedzinie stomatologii i chirurgii ortopedycznej. Służy wzmocnienia tkanek miękkich w kościach oraz zabezpieczenia ścięgien i więzadeł. Stop niklu i metalu to materiał, który zdecydowanie ułatwia pracę lekarzom.