Czym są i gdzie się wykorzystuje kształtowniki stalowe?
Kształtowniki stalowe to elementy konstrukcyjne wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Nazywane również profilami stalowymi charakteryzują się dużą długością oraz stałym przekrojem poprzecznym. Są materiałem niezwykle trwałym i odpornym na zniszczenia mechaniczne. Dodatkowo wytrzymują duże obciążenia oraz naprężenia. Co więcej, kształtowniki wykazują właściwości antykorozyjne, dzięki którym nie są podatne na zmiany warunków atmosferycznych. Ze względu na sposób ich wykonania wyróżnia się kształtowniki produkowane ze stali walcowanej lub giętej na zimno. Z kolei ze względu na kształt w przekroju dzieli się je na: kątowniki równoramienne, kątowniki nierównoramienne, ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, płaskowniki.
Do czego wykorzystuje się kształtowniki stalowe?
Profile stalowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym oraz konstrukcyjnym, zwłaszcza w produkcji maszyn i sprzętów. Mogą być wykorzystywane jako elementy bazowe np. stanowiące podpory w konstrukcjach budowlanych lub jako półprodukty. W budownictwie najczęściej korzysta się z ceowników (profili o przekroju poprzecznym w kształcie litery C), z teowników (o kształcie litery T) wykorzystywanych przy tworzeniu dużych i trwałych konstrukcji, z dwuteowników (wyglądających w przekroju jak litera H) oraz z kątowników (w przekroju przypominających odcinki łączące się pod kątem prostym) używanych do budowania mniejszych konstrukcji tj. np. bramy czy przęsła.
Z kształtowników korzysta się również w dekarstwie, gdzie znajdują zastosowanie jako podpory oraz nośniki przy konstruowaniu dachów. W branży kolejowej za to służą do tworzenia podwozi oraz do produkcji pudeł kolejowych. Są też istotnymi elementami naczep oraz konstrukcji statków. Ponadto, ich potencjał sprawdza się w przemyśle maszynowym i samochodowym. Ważne jest to, że mogą być poddawane różnorodnej obróbce w celu dostosowania kształtu do konkretnych konstrukcji, przez co mogą służyć do tworzenia elementów o zróżnicowanej wielkości. Co więcej, kształtowniki stalowe mogą być używane zarówno przez profesjonalne zakłady przemysłowe, jak i przez amatorskich majsterkowiczów, którzy wykorzystują je do tworzenia np. altan, bram czy różnego rodzaju stelaży na kwiaty, czy krzewy.
Jakie są zalety korzystania z kształtowników stalowych?
Do największych zalet przemawiających za wykorzystywaniem kształtowników stalowych w tak wielu dziedzinach przemysłu przemawia przede wszystkim ich wytrzymałość. W budownictwie oraz przy tworzeniu różnorodnych konstrukcji istotne jest to, by używać trwałych i bezpiecznych materiałów, które zapewnią stabilność i nie ulegną zniszczeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Kształtowniki gwarantują wszystkie te właściwości, a co więcej, są przy tym łatwe w obróbce i można je dostosowywać do konkretnych potrzeb. Ich cena jest proporcjonalna do jakości i różni się w zależności od kształtów profili oraz sposobów ich produkcji. Za zwykłe kształtowniki zapłaci się mniej niż np. za profile gorącowalcowane.