Czym jest konfekcjowanie stali i po co się je wykonuje?
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w różnych gałęziach przemysłu. Znajduje zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji, elementów użytkowych czy narzędzi. Dostępna jest pod różnymi postaciami, jednak najczęściej wykorzystywane są blachy, pręty, taśmy, kształtowniki oraz rury z tego materiału. Stal jest surowcem trwałym, odpornym na uszkodzenia oraz niekorzystne warunki. Aby móc ułatwić ich wykorzystanie i transport, stal poddaje się konfekcjonowaniu.
Czym jest konfekcjonowanie i kiedy znajduje zastosowanie?
Co do zasady konfekcjonowanie towarów polega na ich starannym zapakowaniu zgodnie z określonym standardem. W zależności od rodzaju towaru mogą być do tego celu stosowane różnorodne materiały. Dzięki konfekcjonowaniu można przygotować towar do sprzedaży lub dalszego transportu. Posortowane, zapakowane oraz odpowiednio oznaczone towary wprowadzają ład na magazynie. Dzięki tym procesom można je o wiele łatwiej zidentyfikować.
Konfekcjonowanie stali może przybierać różne formy, w zależności od rodzaju towaru. Taśmy stalowe mogą być zwijane w rolki o odpowiedniej długości i zabezpieczane przed rozwinięciem. Tak przygotowany ładunek jest o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy w transporcie. Konfekcjonowanie prętów stalowych pozwala na połączenie ich w zestawy i zabezpieczenie przed zgubieniem części elementów podczas transportu, a także zachowanie ładu na przestrzeni magazynowej i produkcyjnej.
Zastosowanie konfekcjonowania stali znacznie ułatwia także procesy logistyczne i magazynowanie niezbędnych elementów. Co ważne, same taśmy stalowe mogą być wykorzystywane do konfekcjonowania innych, dużych i ciężkich elementów. Dzięki jej trwałości otrzymuje się gwarancję, że dany element nie ulegnie uszkodzeniu podczas przewożenia.